Finance

Existuje způsob, jak předejít exekuci?

Důvodů, proč si lidé berou úvěry, je spousta. Patří mezi ně například financování nemovitosti, koupě automobilu, podnikání, řešení dědictví, či rozvodové řízení. V době kdy si půjčku bereme, tak nějak předpokládáme, že ji budeme schopni splácet. Život ale připraví člověku spoustu překážek, mezi nimiž může být ztráta zaměstnání, nemoc, úmrtí v rodině, nebo poslední dobou inflace, na kterou banky reagují zvyšováním úroků. A tak, ať už chceme, nebo ne, může se stát, že zkrátka nezvládneme splácet. Co se dá v takové situaci dělat, abychom náhle nepřišli o všechno? Řešení je hned několik.

mince a propisky

Rozmluva s věřitelem

V případě, že například nejste schopni splácet z důvodu nárůstu úrokové sazby, můžete zajít do banky, a zkusit vše vyřešit. Úkolem banky je hledat řešení, které by pro vás bylo dostupné, a pomoci vám najít způsob, jak splácení zvládat. V takovém případě by vám mohl věřitel prodloužit dobu splácení, kdy sice ve výsledku zaplatíte více, ale v částkách, které pro vás budou atraktivnější, a nezruinují váš rozpočet. V případě, že jste přišli o zaměstnání, a momentálně zkrátka nezvládáte splácet, můžete zažádat o odklad jedné, či dvou splátek do doby, než si najdete nové zaměstnání. Tento způsob sice není nejlepší, jelikož s odkladem splátek získáte i záznam v registru, ale je to stále lepší možnost, než přijít o střechu nad hlavou.

Refinancování

Pokud se vám nepodařilo vše vyřešit ve vaší bance, můžete zkusit navštívit jiné bankovní, či nebankovní instituce, a poptat se, zda by vám někdo neposkytl lepší podmínky. V takovém případě se jedná o refinancování, kdy si jiná společnost odkoupí vaši pohledávku, a vytvoří vám nový úvěr, který pro vás bude výhodnější.

peněženka ve svěráku

Za pět minut dvanáct

Pokud se však stane, že se vám nepodaří najít optimální řešení ani v jednom ze dvou výše zmíněných bodů, můžete zkusit zažádat o americkou hypotéku, kterou využijete k vyplacení se z exekuce. Co si budeme nalhávat, banka vám ve vaší situaci nejspíš nebude zrovna nápomocná, a tak můžete zkusit zažádat o americkou nebankovní hypotéku, kterou poskytují nebankovní společnosti. Ty jsou obvykle ke svým klientům mnohem vstřícnější, a ochotnější najít způsob, jak vše vyřešit.