Cestování

Jsou schodiště bezpečná?

Již od dávných dob nám schodiště KMK Design slouží k tomu, aby nám pomohly překonat prudké výškové rozdíly. Naši předkové sice využívali především těch přírodních, jako byly stupně ve skále, ale postupně se naučili, jak vyrábět své vlastní.

Předchůdcem jim byl jakýsi primitivní žebřík, ale ten nestačil. Především staří a postižení lidé jej nemohli moc dobře používat. Trvalo však ještě nějakou dobu, než lidé přišli na to, jak vyrobit schody, aniž by se zřítily pod vlastní vahou a unesly člověka.

schodiste1

Ve středověku však už byly něčím naprosto normálním, a jejich design se a dodnes příliš nezměnil. Jistě, používají se jiné materiály, rozměry jsou poněkud jiné, avšak základní tvar je stejný. Je používán již stovky let a je nutno říci, že se osvědčil.

Na druhou stranu je však nutné poznamenat, že jsme na ně tak zvyklí, že si ani nepokládáme některé otázky, které bychom měly. Týkají se samozřejmě především bezpečnosti. Skutečně ještě v dnešní době představují schody ten nejbezpečnější způsob, jak prudký výškový rozdíl překonat?

schodiste2

Faktem totiž je, že mnoho nehod se stává právě tak, že z nich člověk spadne. A stát se to může komukoliv, stačí jen jeden špatný krok. Jistě, většina z nás má správnou chůzi po schodišti za ty roky vtisklou do své svalové paměti, takže po nich jdou, aniž si to uvědomují. Ale zkuste jít po nějakém netypickém, například po točitém, a hned uviďte, že chůze nebude zrovna jednoduchá.

Problém je především ten, že pád ze schodů může mít i poměrně vážné následky, z nichž zlomenina končetiny je tím nejmenším. Může snadno dojít ke zranění hlavy či páteře s dalekosáhlými následky. A stát se to může každému, bez ohledu na to, kolik vám je nebo jaká je vaše fyzická kondice.

Možná by tedy stálo za to věnovat schodům větší pozornost. Přeci jen, jde zde o naše zdraví. A asi budeme souhlasit, že není nic cennějšího.