Láska

Nebraňte se projevům náklonosti

Dívali jste se někdy na starý pár, který sedí v parku, a zamilovaně se drží za ruce? Říkali jste si, že něco takového byste také chtěli? Není to nemožné, a není to dobou. Celé je to námi, a našim přístupem ke vztahům. Každý vztah má několik fází. Poznávání, to je čas, kdy se vám v břiše třepotají motýli, a nemůžete se dočkat, až toho druhého konečně uvidíte. Zamilovanost, je stav, kdy chcete být jen spolu, a zapomínáte na existenci okolního světa. V této fázi pak bývá obvykle největší množství projevů náklonnosti, a to v podobě polibků, psaníček, roztomilých přezdívek, či jiných drobných, ale důležitých pozorností.

staré ruce

Časem se váš vztah upevňuje, a ze zamilovaného páru se stávají stabilní partneři, kteří jsou připraveni učinit důležité kroky, a uspořádat si život po boku toho druhého. A už v této fázi lidé začínají zapomínat na projevy lásky. Růžové brýle spadly, a my najednou začínáme vidět partnera i s jeho chybami. A ačkoliv jsme ochotní je tolerovat, vzniká mezi námi i jakási bariéra. Poté přichází svatba, děti, a lidé už na sebe nemají téměř žádný čas. Veškerou lásku věnují svým dětem, a z těch zbytků se vztah sotva uživí. Na řadu přicházejí výčitky, srovnávání toho, kdo dělá víc, kdo co dělá špatně, a spaní zády k sobě. Najednou začínáte zjišťovat, že jste spíš spolubydlící, než pár, a ačkoliv toho druhého stále milujete, a nechcete o něj přijít, nevíte, co s tím. Mnoho lidí v těchto případech hledá chyby na partnerovi, a neuvědomují si, že také dělají něco špatně. 

mladý pár

Existuje prevence, a následná léčba nemocného vztahu? Prevencí je, aby si člověk neustále připomínal, co jej na tom druhém tolik přitahuje. Nezapomínat trávit čas společně, a nevynechat jedinou společnou aktivitu kvůli únavě, nebo jiným, osobním zájmům. Pokud už jste však za touto fází, a váš vztah je chladný, téměř bez citu, bude to chtít víc práce. Musíte obnovit staré zvyky, nebo přidat nové. Poslouchejte svého partnera, zkuste mu porozumět. Polibte jej, když odchází, a obejměte, když se vrací. Kupujte malé dárečky, hledejte společný program. Je to taková bitva. Pokud budete bojovat oba spolu, a ne proti sobě, vyhrajete. Pokud to však jeden z vás vzdá, ztrácíte vše, co jste tak dlouho budovali. Čas, důvěru, a hlavně lásku.