Nezařazené

Od kdy používáme mýdlo


Historie výrobkumýdla, je velmi diskutabilní a objevují se nejrůznější příběhy, které ukazují na jeho neznalost nebo na to, že lidé o něm dlouhou dobu neměli povědomí dostatečné.

Například ještě v roce 1672, když někdo někomu daroval mýdlo, přikládal k němu raději podrobný návod k použití, aby snad dotyčný nepoužil tento prostředek na jiné účely nebo nějak jinak. Jsou to ale všechno spekulace. O čem se ale ví už víc a podrobněji, je samotná výroba mýdla.

Představte si, že tento čistící výrobek, jak bychom mohli mýdlo nazvat, má své kořeny už ve 12. století. V zásadě se jeho výroba, respektive postup výroby, nezměnil dodnes.  Z nejrůznějších zdrojů se získávaly oleje, tuky se vařily v žíravém zásaditém roztoku. Říká se tomu saponifikace. Dříve se na výrobu mýdla používal především popel ze dřeva a zvířecí tuk. Později se parfémovalo třeba levandulí, ale také kmínem. V těchto mýdlech se spíš pralo.

Můžeme říci, že kolem 19 století se teprve mýdlo začalo stávat součástí opravdu snad každé rodiny. Vedla se ohromná osvěta ohledně hygieny a mýdla, lidé ho začali opravdu vnímat jako nedílnou součást svého života. Mýdlo se začalo vyrábět průmyslově. 

Cesta tohoto výrobu k zákazníkovi ale nebyla jednoduchá. Z mýdla zpočátku kapal olej a díky němu také začalo velmi rychle zapáchat. Pak se do něj například začalo přidávat citronové aroma a zvířecí olej se vyměnil za rostlinný. Dlouhá cesta byla korunována kolem roku 1890, kdy se kolem mýdla navíc rozpoutala obří mediální kampaň, dokonce se objevilo i na poštovních známkách. Tenhle výrobek, chtěl mít doma každý!


A jak je to dnes?

Dnešní doba nabízí mýdlové výrobky v nepřeberném množství, kvalitě, vůni a tvaru. Snad jen ten, který se nemyje příliš často, by mohl mít v této oblasti znatelné výpadky a nevědomost! Ale to jistě není váš případ.