Nezařazené

V létě je dobrá každá kapka vody

Pro zahrádkáře to zase není až tak nic nového. Každým rokem připravují různé sudy a nádoby, které staví pod okapy nebo zídky a nechávají je jednoduše naplnit dešťovou vodou. Přece nechat ji jen tak odtéct je prakticky plýtvání, když se dá využít. V podstatě je to značná úspora klasicky pitné vody, za kterou se musí platit. Je pravdou, že se nedá běžně využít k vaření nebo i u osobní hygieny by neměla být prioritní, ovšem na zahradě na zalévání nebo i v domácnosti, všude tam, kde činnosti nebudou požadovat hygienicky nezávadnou pitnou vodu, je naprosto ideální. Asi nejvíce se bude voda hodit venku, kde ji můžeme uplatnit v širokém měřítku, nám ukazuje pár důležitých kroků a rad.
připojení na hadici

Zásobníky nad zemí

To v podstatě napadne každého. Sudy nebo i ozdobné nádoby, do kterých stéká dešťová voda ze střechy. Otázkou je, jak velkou nádobu vybrat, aby přece jenom nádoba se rychle nezaplnila a voda nezačala přetékat. Samozřejmě, že bude záležet na tom, jak moc bude pršet, ale i tak někdo šikovný by to i dokázal spočítat. Záleží na tom, kolik vody bude potřeba na zalévání a případně jiné činnosti, jaký je sklon střechy a její plošná velikost. Dále nesmíme zapomenout, že tato voda se nedá uchovávat dlouhou dobu, začíná se poměrně brzo kazit.
dítě u rozprašovače

Zásobník pod zemí

Takovéto podzemní systémy jsou tvořeny jímkou, filtrem a čerpadlem. Zásobníky bývají převážně z plastu, betonu nebo lze vidět i jejich kombinaci z obou materiálů. Musí se především instalovat do hloubky, která nebude zamrzat a to samozřejmě s veškerým příslušenstvím.
zahradní hadice u ruce
Plastových nádob se nemusíme vůbec obávat, jelikož se vyrábí z plastu, který je zesílený skelnými vlákny. Tudíž ani nepotřebují nějaké složité obetonování. Možná to vypadá náročně, ale pak se dá na potrubí nebo rozvody napojit zahradní hadice nebo je zavést zpátky do domu a vodu využít na splachování nebo jiné činnosti, kde nemusíme používat pitnou vodu. Každá kapka pak nese ušetřené finance do rodinného rozpočtu a to se rozhodně počítá.