Nezařazené

Výrobky z palet jsou in

Každý by chtěl mít originální a vkusné kousky nábytku jak doma, tak na zahradě, ale prodejci většinou nabízejí stále to samé. Nemusíte být zrovna truhlář a přesto si můžete vyrobit originální kousky, které Vás vyjdou levněji než klasický nábytek. Stačí mít dobrý nápad, několik šroubů a hřebíků, šroubovák, kladivo a hlavně palety.
dřevěné palety

Vybíráme palety

Nejlepší pro tento účel jsou nové Euro palety, které díky vzniklé poptávce začaly letos prodávat některé hobby markety. Použité palety se také dají sehnat v různých výkupnách. U těchto palet ale dávejte pozor na to, jaké vybíráte. Některé palety mohou být z důvodu vyšší životnosti napuštěny různými látkami, které mohou být zdraví škodlivé. Každá paleta by měla mít z boku vypálené důležité znaky, kterým byste měli věnovat pozornost. Při koupi palety dbejte na tyto čtyři informace:

  • Znak „stromečku“ – paleta je opravdu ze dřeva
  • Země původu – každá paleta by měla obsahovat zkratku země původ (např. CZ, PL, DE)
  • HT – paleta je zdravotně nezávadná
  • EUR, EPAL nebo UIC– zkratka pro Europaletu (pevná paleta o rozměru 120×80 cm)

Při nákupu použité palety také zkontrolujte její kvalitu. Neměla by být poškozena a neměly by z ní vyčnívat hřebíky nebo šrouby.

Nábytek z palet

A teď už k nápadům. Palety jsou pevné a stabilní a dají se výborně použít jako zahradní stolky. Výroba takového stolku je jednoduchá. Stačí palety skládat na sebe a připevnit je šrouby. Výška stolku je na vás. Jednoduchá jsou i zahradní lehátka a křesílka, kdy se pouze k poskládaným paletám přidělá opěrátko. Pokročilejší kutilové pak mohou vyrábět vyvýšené záhony, poličky, noční stolky nebo houpačky. Hotové výrobky nenechávejte neupravené, abyste předešli nepříjemným třískám. Ideální je uhlazení povrchu a nalakování.
natírání palet
Nábytek z palet je hezký a odolný, ale výrobky raději nenechávejte venku přes zimu. Pokud to ovšem, třeba u záhonů, není možné, dřevo naimpregnujte přírodním olejem a záhon na zimu přikryjte.