Ženy

Jak nalézt své Ikigai

Co znamená Ikigai

Ikigai je japonská životní filozofie. Volně přeložit si to můžeme jako smysl života nebo nastavení mysli. Odpovězte si na otázku, zda ráno vstáváte z postele s radostí? Tak se dá také zjistit, jak jste na tom s ikigai. Dle Maslowovy pyramidy, je po naplnění základních potřeb na vrcholu také potřeba seberealizace. 

hory

4 základní otázky

V klidu si sedněte a zamyslete se nad 4 otázkami, které definují ikigai. A jsou to:

1) co miluji

2) v čem jsem dobrý

3) co svět potřebuje

4) za co dostanu zaplaceno

Najít odpovědi na tyto otázky nemusí být jednoduché. Buďte k sobě upřímná. Pamatujete, jak jste se jako malá zabrala do hry, čas plynul a vy jste byla spokojená? U jaké činnosti teď v dospělosti zapomenete na čas? Bohužel kolikrát děláme věci, které se od nás očekávají a ne jaké skutečně chceme. Jaké máte silné stránky? A teď neposlouchejte ten hlas, co o vás říkají ostatní. Odpovídejte skutečně sama za sebe. Cílem je najít v odpovědích na tyto 4 otázky rovnováhu v životě.

kameny

Jak ho nalézt

Po zodpovězení na otázky výše, už budete mít jasnější představu co dělat, aby se vám ráno dobře vstávalo a život vás bavil. Pro začátek hned nemusíte dávat výpověď z práce a začít doma péct dorty. S dorty začněte ve volných chvílích jako koníček. Postupně budete nalézat váš talent a získávat tolik potřebnou sebedůvěru. Častěji dělejte činnosti u kterých zapomenete na vše okolo. Zpívejte si, tancujte, malujte, pečte makronky nebo šijte oblečení pro psy. Zaplašte také myšlenky, že vaše profese není dostatečně na úrovni. Můžete být skvělá prodavačka, děláte službu lidem a umíte jim dobře poradit. 

Věděli jste: Japonci jsou průměrně nejdéle žijící národ na světě. Částečně za to může strava, ale i životní styl do kterého patří ikigai filozofie

Přeji, ať se vám daří a koncept ikigai zařadíte do do svého života.