Nezařazené

Pár tipů, jak lépe využít ocet v domácnosti

Máme ho doma všichni, ale ne každý zná všechny způsoby, jak používat. Nejběžněji využívaný je u nás kvasný lihový ocet. Ten mívá koncentraci kyseliny octové 8 %. Kvůli této vysoké koncentraci je velmi vhodný zejména k čištění a do pokrmů se spíše hodí zředěný. Velmi oblíbený je ocet jablečný, který je jemnější a používá pro svoje účinky například v kosmetice, k okyselení pokrmů či jako ingredience do salátové zálivky.
ocet na čištění
V kuchyni, hlavně při přípravě salátů, využijete též aromatický vinný ocet. Ocet je možné přidat i do marinád, zde volíme například ocet balsamico. Pokud chcete trochu exotičtější variantu, vyzkoušejte u nás málo známý umeocet, který vzniká při výrobě nakládaných švestiček umeboši. Pokud jste fanouškem asijské kuchyně, můžete vyzkoušet rýžový ocet, který se používá jako dochucovadlo při výrobě sushi.
pět houbiček

Tipy na využití octa:


Vlasový oplach
Smíchejte lžíci jablečného octa se sklenicí vody a po mytí šamponem s ním opláchněte vlasy. Budou svěží, lesklejší a jemnější.
Úklid koupelny
Ocet uvolňuje vodní kámen, proto je vhodně ho využít na plochy v koupelně, nebo do jeho roztoku ponořit na chvíli sprchovou hlavici.
Čištění odpadů
Zde ocet použijeme v kombinaci se sodou bikarbonou. Nejprve nasypte do odpadu půl hrnku jedlé sody, kterou zalijte octem. Směs začne pěnit a krásně odstraní usazeniny a vyčistí odpad ve vaně, v kuchyni, či záchodovou mísu. Pro ještě vyšší účinnost je možné následně odpad prolít horkou vodou.
Mytí podlah
Ocet můžeme nalít do vody a tu použít k vytírání podlah. Ocet dobře čistí a také zbavuje pachů, je proto vhodný pro domácnosti, které obýváte spolu s domácími mazlíčky.
rozprašovací čistič
Místo aviváže
Použijte ocet místo aviváže, aby bylo Vaše prádlo hezky měkké a barvy byly stálejší. Zde můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje, například levandulového a zajistit si tak i příjemnou vůni.
Pleťová voda
Přidáním trochy octa do vody vytvoříte pleťovou vodu, která Vám pomůže k čistější pokožce.