Cestování

Plastové sáčky s posuvným jezdcem tak trochu jinak

Pomocník při úrazu

Vymknutý kotník, tenisový loket, bolestivě oteklé předloktí, namožené lýtkové svaly – to vše jsou poměrně četné lehčí úrazy, které znepříjemňují život. Na tyto problémy dobře zabírá chladivá emulze, ale lze si vypomoci i tzv. ledováním – chlazením otoku a zmírněním bolestivého tlaku. Dočasným nouzovým řešením může být bavlněný ručník namočený do studené vody, ovšem ten se během několika minut zahřeje na tělesnou teplotu a přestane účinkovat. Ideální je využít led, anebo ještě lépe – ledovou tříšť. A právě plastová obálka se zipem je k tomuto účelu ideální.
voda s citrusy.jpg

Postupujeme tak, že studenou vodu vlijeme do zhruba třetiny objemu sáčku a přidáme malé množství 40 procentního alkoholu (rum, vodka atd.), přibližně jednoho malého panáka. Alkohol má nižší teplotu tuhnutí a způsobí, že zamrazením v mrazicím boxu vznikne pouze ledová tříšť, nikoliv tuhý led. Tříšť pak snadno spolu se sáčkem obepne postižené místo, zatímco ledová placka by nám nebyla k ničemu.

Chlazení ledovou citrusovou drtí

V letních měsících přijde vhod ochlazování, proto také roste zájem o produkci zmrzlin a nanuků. Rozhodně zdravější a přitom stejně efektivní způsob ochlazení můžete vyrobit s plastovým zip sáčkem. Do menšího sáčku vlijete pomerančovou, grepovou, nebo mandarinkovou šťávu, čerstvě vylisovanou v odšťavňovači z několika plodů. Ze sáčku https://www.2pack.cz/sacky-pytle/zip-sacky-2pack/zip-sacky-s-posuvnym-jezdcem-2pack opatrně vytlačíte vzduch, k čemuž vám vypomůže jezdec zipu. Do většího sáčku nasypete ve tvořítkách vyrobený led z mrazicího boxu a posypete jej polévkovou lžící soli. Tím se sníží jeho teplota tání.
ledové kostky.jpg

Vzápětí malý sáček s džusem vložíte do velkého zip sáčku s ledem a solí a vše zabalíte do utěrky. Nechte působit asi 10 minut, občas s utěrkou zatřeste, aby led obepnul džus, a vzniklou citrusovou tříšť můžete nabídnout vaší rodině k osvěžení v letním parnu. Šťáva z citrusů nejen ochladí, ale dodá tělu minerály, vitamíny, stopové prvky, a dokonce zastoupí i iontový nápoj.