Nakupování

Na výplatu můžete dostat nejméně minimální mzdu

Ohledně minimální mzdy mohou vznikat různé nesouvislosti a otázky. Nyní si prozradíme odpovědi na základních z nich.

Uvedeme si zcela jednoduchý případ. Pokaždé, když se hlásíte někam do zaměstnání, měli by vám předem sdělit, jaká bude vaše mzda. Tato částka se většinou na pohovorech uvádí v hrubém. Čili se jedná o nějaké číslo, ze kterého se teprve musí vypočítat čistá mzda, kterou fyzicky pak dostanete do rukou, nebo lépe řečeno na účet. Vždy bude čistá mzda nižší než hrubá, protože z hrubé mzdy se musí odpočítat různá pojištění (zdravotní a sociální) a daně. Výsledná částka je tedy nižší.

Každý rok je určená konkrétní částka výše minimální mzdy kalkulackacistemzdy.cz.

notebook

Zaměstnavatel vám ale nemůže při běžném zaměstnání dát méně peněz na výplatu, než je stanovená minimální mzda. Ta je zde od toho, aby lidi chránila. Musíte dostat za vykonanou práci, při běžném pracovním poměru, nejedná se zde o dohody či pracovní činnosti, tedy jiné typy smlouvy, ale o běžnou pracovní smlouvu (na dobu určitou i neurčitou), alespoň minimální mzdu. Proto vám zaměstnavatel nemůže dát méně, například 8 000 hrubého.

Pro rok 2021 platí, že minimální mzda je 15 200Kč hrubého. Tedy před odpočtem sociálního a zdravotního ze strany zaměstnavatele a sociálního a zdravotního z vašich peněz, nakonec se odečítá ještě daň z příjmů. Pro tento rok neplatí výpočet, který zahrnuje superhrubou mzdu. Ta je dočasně zrušená. Vláda ji zrušila údajně na dva roky, ale to není zákonem stanoveno, proto se výpočet mzdy opět může změnit klidně i pro rok 2022 nebo až za tři roky od roku 2023. Záleží na rozhodnutí vlády.

muž smlouva

Výpočet čisté mzdy můžete udělat velice rychle a jednoduše na kalkulačce na internetu. Tam stačí zadat výši hrubého výdělku a další parametry a nechat si výsledek ihned vypočítat.

V minulých letech byla částka minimální hrubé mzdy nižší. Každým rokem se v posledních letech zvyšovala. Není určeno, jaká bude její výše v dalších letech, to prozatím nikdo dopředu neví. Kalkulačka vám však vždy hned napoví, jakou mzdu můžete za svou práci získat.